Konferencja Regionalne Forum Odpowiedzialności Organizacji Pozarządowych zorganizowana została w ramach realizacji przez Instytut Nowych Technologii w Łodzi projektu pt. „Społecznie Odpowiedzialne NGO” oraz współfinansowana ze środków publicznych w ramach udzielonej dotacji przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWE FIO na lata 2021 - 2030
W trakcie konferencji pięciu organizacjom pozarządowym zostały wręczone Certyfikaty Normy ISO2600, w tym
Instytut Edukacji i Rozwoju Społeczno – Gospodarczego OSTOJA z Praszki.
Fundacja Rozwoju Inicjatyw Społecznych „FRIS” z Toszka
Fundacja CHÓRTOWNIA z Gliwic
Fundacja WSPÓLNOTA WIELOPOKOLENIOWA z Katowic
Stowarzyszenie Klub Kibiców Osób Niepełnosprawnych Ruch Chorzów z Chorzowa.
Agnieszka Nowak Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Gierałtowicach stwierdzała, że ze łzami w oczach ogląda się na dużym kinowym ekranie osoby z którymi kiedyś się współpracowało i działało. Mało tego, rezultaty ich pracy i wysiłku społecznego przetrwały do dzisiaj w postaci Rajdów Rowerowych po ścieżkach rowerowych i duktach leśnych jakie świętej pamięci pan Tadeusz Wojtyszyn z członkami Klubu Abstynenta STOKROTKA w Gierałtowicach ponad dekadę temu utworzyli, czy Parku Joanny w Paniówkach w którego powstanie świętej pamięci pani Małgorzata Domin włożyła tyle serca i pracy.
Konferencję uświetnił dwukrotny występ Chóru Mieszanego OGNIWO z Katowic pod batutą Adriana Lewandowskiego.
W trakcie oglądania tego filmu poczułem poruszenie w sercu, gdyż niespodziewanie mogłem znów zobaczyć szczery uśmiech na twarzy świętej pamięci pani Małgorzaty Domin ówczesnej Sołtys Paniówek – wyznaje Roman Włodarz Prezes Śląskiej Izby Rolniczej – oraz dzieło jakie wspólnie z mieszkańcami sołectwa i członkami OSP Paniówki włożyła w odtworzenie Parku Joanny przy parafialnym kościele w Paniówkach.
Zaskoczona byłam tym, że w ogóle takiż film istnieje – przyznaje Weronika Czech Prezes Śląskiego Związku Chórów i Orkiestr. Nie spodziewałam się po latach znowu zobaczyć wspaniałych mieszkańców i działaczy społecznych Gierałtowic w osobach świętej pamięci Gerdy Czapelka, Tadeusza Wojtyszyn czy Marii Nowak oraz upamiętnienia ich pracy i czynu społecznego na terenie Gminy Gierałtowice.
Kontynuacja tematu dystrybuowania środków publicznych w kontekście odpowiedzialności za wydatkowanie publicznych funduszy na szczeblu lokalnym, poprzez ciążący na JST obowiązku sprawdzenia wiarygodności potencjalnych wykonawców, podwykonawców, partnerów biznesowych i społecznych, w tym organizacji pozarządowych.
Bezpieczne i wiarygodne dystrybuowanie funduszy publicznych wiąże się z ryzykiem wydatkowania pieniędzy oraz ryzykiem wyboru partnera lub podwykonawcy.
W tym właśnie zakresie KIPG pomaga podmiotom ze wszystkich sektorów w dostarczaniu stosownych informacji i raportów na podstawie licencji uzyskanej z MSWiA.
Z jednej strony JST jako organizatorom ogłaszanych procedur przetargowych i konkursowych wspomożony systemem KIPG który pomoże w prawidłowej ocenie przyszłych potencjalnych wykonawców zleconych zadań własnych gmin, powiatów czy województw.
Z drugiej strony system KIPG może pomóc przyszłym partnerom biznesowym i społecznym (w tym organizacjom pozarządowym i podmiotom ekonomii społecznej) stać się wiarygodnym partnerem dla włodarzy samorządowych poprzez nadawanie statusu Bezpiecznego Klienta lub jeszcze innych ważnych z punktu widzenia działalności KIPG przywilejów (produktów).
Na rozpoczęcie drugiej części konferencji został wyemitowany film dokumentalny „Działajmy Lokalnie” opowiadający o współpracy organizacji pozarządowych z terenu Gminy Gierałtowice z samorządem gminnym oraz lokalnym biznesem.
W swoim wystąpienia nawiązał do korzyści jakie niesie realizacja projektów bądź przedsięwzięć dla społeczności lokalnej we wspólnej współpracy wszystkich trzech sektorów (samorządów JST, organizacji pozarządowych NGO, lokalnego biznesu).
Wspomniał tez o ważnym aspekcie trzeciej siły jakim są media – krajowe, międzynarodowe ale przede wszystkim lokalne.
Przytoczył przykłady współpracy tych sektorów i zrealizowanych projektów oraz wartości dodanych bądź pozytywnych efektów, jakie pozostały po zrealizowanych przedsięwzięciach na wybranych lokalnych podwórkach.
Waldemar Sokołowski
Krajowy Instytut Prawa Gospodarczego – Prezes Zarządu (Warszawa)
„KIPG – wywiad gospodarczy jako instrument wspomagający podmioty gospodarcze i społeczne w wydatkowaniu środków publicznych”
W swoim wystąpieniu przedstawiła odpowiedzi na ciągle nurtujące nas pytanie „Po co CRS w NGO ?”
Jakie płyną korzyści oraz jak wygląda aktualna sytuacja w organizacjach pozarządowych pod tym kątem
Mateusz Papkala
Instytut Edukacji i Rozwoju Społeczno – Gospodarczego OSTOJA (Praszka)„Współpraca międzysektorowa - jej wpływ na życie i postawy mieszkańców”
Anna Nagórska
Instytut Nowych Technologii (Łódź),
„CRS w NGO – trendy’
W piątek 13 września o godz. 13.00 w Miejskim Domu Kultury w Katowicach odbyła się konferencja pt. Regionalne Forum Odpowiedzialności Organizacji Pozarządowych.
Honorowy patronat nad konferencją objęli:
Grzegorz Boski Wicemarszałek Województwa Śląskiego
Małgorzata Moryń-Trzęsimiech - Naczelnik Wydziału Polityki Społecznej Urzędu Miasta Katowice.
Patronat medialny nad konferencją objął Przegląd Lokalny z Knurowa oraz portal NGO.PL
Przewodnia myśl i duch konferencji toczyła się wokół szeroko rozumianej odpowiedzialność NGO w kontekście współpracy międzysektorowej przedstawicieli trzeciego sektora z partnerami z sektora samorządowego oraz lokalnego biznesu przyczyniających się do rozwoju społeczności i wspólnot na szczeblu lokalnym na ternie województwa śląskiego i opolskiego.
Adresatami realizowanego wydarzenia byli przedstawiciele organizacji pozarządowych, pracownicy różnego szczebla Jednostek Samorządu Terytorialnego oraz lokalnego biznesu.
W konferencji z ramienia Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego uczestniczyła Anna Kwaśniewska Dyrektor Departamentu Edukacji i Spraw Społecznych a z ramienia Urzędu Miasta Katowice Agnieszka Lis Pełnomocnik Prezydenta Miasta Katowice ds. Organizacji Pozarządowych.
Konferencja prowadzona była przez Agnieszkę Nowak Dyrektora Gminnej Biblioteki Publicznej w Gierałtowicach.
Omówił rolę nowoczesnych rozwiązań IT w budowaniu efektywnej współpracy między samorządami a organizacjami pozarządowymi i lokalnym biznesem.
Doskonałym przykładem takiego narzędzia jest Generator Wniosków WITKAC – system rozwijany od ponad dekady, który zrewolucjonizował procesy przeprowadzania konkursów ofert, upraszczając i automatyzując każdy etap.
Dzięki Generatorowi Wniosków WITKAC samorządy mogą efektywnie zarządzać naborami, zwiększając transparentność procedur oraz ułatwiając organizacjom pozarządowym oraz biznesowi dostęp do środków.
Lokalne środowisko współpracy pozarządowych w połączeniu z dobrymi praktykami i wskazaniami napływającymi z organów parasolowych okazują się być stosunkowo prostym i bardzo efektownym sposobem inicjowania rozwoju dla pojedynczego NGO.
Podobnie ma się to w kwestii wymiany know-how oraz wsparcia w zakresie pozyskiwania dotacji, grantów, realizacji zadań publicznych, szczególnie w zakresie budowania wizerunku i widoczności jak i promocji działań misyjnych.
Więcej możemy tworzyć działając RAZEM.
Marcin Dadel,
Witkac Software - Prezes Zarządu (Słupsk)
„Technologia jako most. Jak cyfryzacja wzmacnia współpracę samorządów z NGO”
W swoim wystąpieniu omówił, jak współpraca JST i NGO może służyć dobru wspólnemu społeczności lokalnych, wykorzystując konkretne przykłady takiej współpracy.
Wskazał także korzyści, które wynikają z tego dla JST i NGO oraz zwrócił uwagę na mechanizmy współpracy finansowej, które pozwalają osiągnąć te korzyści.
Omówił również najważniejsze zakresy prac podkomisji związane z nowelizacją ustawy o działalności pożytku publicznego, w szczególności w kontekście mechanizmów zlecania zadań publicznych organizacjom pozarządowym. Znowelizowane zapisy dotyczyć będą nowego wzoru oferty oaz sprawozdania z realizacji zadania publicznego, a co za tym idzie nowego wzoru umowy – wspomina Tomasz Schimanek.
Kamil Gojowy
Śląski Związek Chórów i Orkiestr (Katowice),
„Sieć współpracy jako trampolina do rozwoju”
Wśród prezenterów i ekspertów udział wzięli
Tomasz Schimanek
Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce (Warszawa),
„Możliwości współpracy JST i NGO dla dobra wspólnego”
Strona internetowa Instytutu Edukacji i Rozwoju Społeczno – Gospodarczego OSTOJA
powstała w ramach projektu
Profesjonalizacja Instytutu OSTOJA szansą na rozwój instytucjonalny
i wzmocnienie działań w społeczności lokalnej
sfinansowanego ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego
w ramach rządowego programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021- 2030
Instytut Edukacji i Rozwoju
Społeczno - Gospodarczego OSTOJA
ul. Warszawska 37
46 - 320 Praszka
Administrator strony EcoFinipra.pl