Zajęcia prowadzone były w Biurze Projektów Społeczno – Gospodarczych Fundacji Rozwoju Inicjatyw Społecznych „FRIS” w Zabrzu, w których wzięło udział 16 osób reprezentujących 8 organizacji pozarządowych.

W ramach warsztatów wstępnych na przełomie listopada i grudnia 2023 roku uczestnikom zostały przedstawione zagadnienia ze społecznej odpowiedzialności organizacji, takiej jak:

  • ład organizacyjny;
  • prawa człowieka
  • praktyki z zakresu pracy,
  • praktyki z zakresu środowiska,
  • uczciwe praktyki operacyjne;
  • zagadnienia konsumenckie.

Warsztaty, które odbyły się w okresie od lutego do kwietnia 2024 roku były uzupełnieniem szkoleń zorganizowanych w 2023 roku i dotyczyły zagadnień z zakresu:

  • historii powstania i rozwoju społecznej odpowiedzialności;
  • zrównoważonego rozwoju;
  • korzyści z wdrożenia zasad społecznej odpowiedzialności w organizacji;
  • korzyści z wdrożenia Normy ISO 26000.

Płaszczyzna kompetencyjna – udział 3 członków organów statutowych oraz 4 wolontariuszy w warsztatach szkoleniowych z zakresu społecznej odpowiedzialności organizacji pozarządowych oraz konferencji.

Udział w szkoleniach przyczynił się do podniesienia kwalifikacji i kompetencji personelu w zakresie lepszego kierowania i zarządzania organizacją, co przyczyniło się do uzyskania w trakcie realizacji projektu dwóch certyfikatów:

  • Certyfikatu Normy PN-EN ISO 26000:2021-04 nadanego przez Instytut Nowych Technologii w Łodzi;
  • Certyfikatu Zaufany Klient nadanego przez Krajowy Instytut Prawa Gospodarczego w Warszawie.

Społecznie odpowiedzialne NGO

W okresie od listopada 2023 roku do sierpnia 2024 roku przedstawiciele Instytutu Edukacji i Rozwoju Społeczno – Gospodarczego OSTOJA uczestniczyli w projekcie „Społecznie Odpowiedzialne NGO” realizowanym przez Instytut Nowych Technologii w Łodzi w ramach Rządowego Programu Inicjatyw Obywatelskich NOWE FIO na lata 2021 – 2030.

Głównym celem projektu było wdrażanie standardów ISO 26000 w organizacjach pozarządowych oraz wprowadzanie najlepszych praktyk z zakresu społecznej odpowiedzialności biznesu CRS.

Grupą docelową projektu było 60 organizacji pozarządowych z 6 województw.

Projekt skierowany był do organizacji, które chcą rozszerzyć swoją współpracę ze światem biznesu stanowiącą jednym z podstawowych kierunków do rozwoju i postępu trzeciego sektora.

Dla organizacji pozarządowych z terenu województw: Śląskiego i Opolskiego projekt realizowany był przez partnera tj. Fundacją Rozwoju Inicjatyw Społecznych „FRIS” z Toszka.

Na zakończenie projektu 13 września 2024 roku w Miejskim Domu Kultury KOSZUTKA w Katowicach podczas konferencji pt. „Regionalne Forum Odpowiedzialności Organizacji Pozarządowych” odbyła się gala wręczenia certyfikatów Normy PN-EN ISO 26000:2021-04

Projekt Profesjonalizacja Instytut OSTOJA szansą na rozwój instytucjonalny  i wzmocnienie działań w społeczności lokalnej sfinansowany ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach rządowego programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021- 2030

W okresie od czerwca 2024 roku do listopada 2024 roku Instytutu Edukacji i Rozwoju Społeczno – Gospodarczego OSTOJA realizował  projekt „Profesjonalizacja Instytutu OSTOJA szansą na rozwój instytucjonalny i wzmocnienie działań w społeczności lokalnej” finansowanego przez Opolskie Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych jako operatora lokalnego rządowego programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021 – 2030.

Głównym celem projektu była profesjonalizacja fundacji w codziennej jej działalności zapewniającej stabilność i poprawę standardu realizowanych celów statutowych poprzez realizację projektu na trzech płaszczyznach:

Płaszczyzna wizualna – opracowanie i uruchomienie strony internetowej, dzięki której Instytut OSTOJA może informować o wydarzeniach w których osoby zaangażowane w działalność fundacji brały udział.

Uruchomienie strony internetowej przyczyniło się do dotarcia do nowych odbiorców naszych działań.

Płaszczyzna informatyczna – zakup i wdrożenie programu księgowego SISTYM oraz przeszkolenie personelu odpowiedzialnego za finanse w zakresie obsługi programu i wprowadzania w dokumentów księgowych.

Zakup programu księgowego przyczynił się do dalszego rozwoju naszej instytucji.

Profesjonalizacja Instytutu OSTOJA

W okresie od maja do lipca 2024 roku odbyły się indywidualne sesje doradztwa dla 5 najaktywniejszych organizacji pozarządowych, w gronie których znalazło się również 2 przedstawicieli Instytutu OSTOJA.

W ramach indywidualnego doradztwa, uczestnikom zostały przedstawione zagadnienia z zakresu:

  • Zasad społecznej odpowiedzialności
  • Rozpoznania społecznej odpowiedzialności i angażowania interesariuszy
  • Wytyczne dotyczące kluczowych obszarów społecznej odpowiedzialności
  • Wytyczne integrowania społecznej odpowiedzialności z działami organizacji

W ramach indywidualnego doradztwa, każda z uczestniczących w nim organizacji wypełniła ankietę informacyjną o swojej organizacji oraz kwestionariusz diagnostyczny z zakresu obiegu dokumentów w biurze.

Te dwa podstawowe dokumenty były kolejnym krokiem w kierunku przyjęcia zasad i wdrożeni standardów Normy ISO 26000 w każdej z pięciu wybranych do tego etapu projektu organizacji.

Podczas indywidulanego doradztwa przedstawiono uczestnikom zakres i formę zaplanowanych w dalszej części projektu wizyt studyjnych w każdej z pięciu organizacji zakwalifikowanych do tego etapu przedsięwzięcia, które odbyły się w miesiącu sierpniu 2024 roku.

Strona internetowa Instytutu Edukacji i Rozwoju Społeczno – Gospodarczego OSTOJA 

powstała w ramach projektu 

Profesjonalizacja Instytutu OSTOJA szansą na rozwój instytucjonalny

i wzmocnienie działań w społeczności lokalnej

sfinansowanego ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego

w ramach rządowego programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021- 2030

Instytut Edukacji i Rozwoju
Społeczno - Gospodarczego OSTOJA
ul. Warszawska 37
46 - 320 Praszka

KRS: 0001031457

telefon: 34 388 22 24
e-mail: 
instytut.ostoja@gmail.com

Administrator strony EcoFinipra.pl