W drugiej części każdego dnia uczestnicy podzieleni na trzy grupy uczestniczyli w warsztatowych tematycznych z zakresu:

Pomoc psychologiczno-pedagogiczna w warunkach różnorodności kulturowej, etnicznej i językowej

Przeciwdziałanie przemocy domowej, w tym wobec dziecka oraz przemocy rówieśniczej. Rozwiązywanie konfliktów

Trening umiejętności społecznych (TUS) w perspektywie różnic kulturowych.

Podczas sesji plenarnych konferencji:

Martyna Łyszka jako przedstawiciel Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji zaprezentowała sytuację edukacyjną uczniów romskich w świetle realizacji rządowego „Programu integracji społecznej i obywatelskiej Romów w Polsce na lata 2021 – 2030”.

Tomasz Ocetkiewicz Pełnomocnik Wojewody Małopolskiego ds. Mniejszości Narodowych i Etnicznych zaprezentował zagadnienia z zakresu współpracy ARE z jednostkami samorządu terytorialnego i pełnomocnikami wojewodów ds. mniejszości narodowych i etnicznych.

Małgorzata Niewiadomska Przedstawiciel Małopolskiego Kuratorium Oświaty w Krakowie przedstawiła dane dotyczące sytuacji uczniów ze społeczności romskiej  w szkołach w Małopolsce

Karol i Karolina Kwiatkowscy z Centralnej Rady Romów omówili zasady funkcjonowania AER w szkołach oraz wspierania uczniów romskich w planowaniu ścieżki zawodowej w ramach edukacji ponadpodstawowej

Urszula Majcher-Legawiec krakowska Ambasadorka Wielokulturowości przedstawiła elementy pedagogiki w praktyce z perspektywy działań włączających

Celem II Forum ARE było omówienie sytuacji edukacyjnej uczniów romskich, warunków pracy oraz roli i zadań Asystentów Edukacji Romskiej w systemie edukacji, jak również zapewnienie wsparcia merytorycznego i podniesienie kwalifikacji dla asystentów i nauczycieli wspomagających.

26 listopada 2024

II Forum ARE Kraków

W dniach  25 – 27 listopada 2024 roku w Hotelu Krakowie odbyło się po raz drugi Forum Asystentów Edukacji Romskiej połączona z warsztatami w ramach rządowego Programu doskonalenia Asystentów Edukacji Romskiej (AER) i nauczycieli wspomagających edukacje uczniów romskich, w której uczestniczyli przedstawiciele Instytutu Edukacji i Rozwoju Społeczno – Gospodarczego OSTOJA.

Organizatorem II Forum ARE było Integracyjne Stowarzyszenie SAWORE z Krakowa oraz Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

 

Strona internetowa Instytutu Edukacji i Rozwoju Społeczno – Gospodarczego OSTOJA 

powstała w ramach projektu 

Profesjonalizacja Instytutu OSTOJA szansą na rozwój instytucjonalny

i wzmocnienie działań w społeczności lokalnej

sfinansowanego ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego

w ramach rządowego programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021- 2030

Instytut Edukacji i Rozwoju
Społeczno - Gospodarczego OSTOJA
ul. Warszawska 37
46 - 320 Praszka

KRS: 0001031457

telefon: 34 388 22 24
e-mail: 
instytut.ostoja@gmail.com

Administrator strony EcoFinipra.pl