Każdego wieczoru w Kinie Muranów odbywały się premiery filmów dokumentalnych nagrodzonych podczas tegorocznej 24 edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego WATCH DOSC Prawa Człowieka w Filmie z zakresu tematu związanego z ochroną praw człowieka.
Nagrodę Główną Festiwalu WATCH DOCS otrzymał film „Przechwycenie” w reżyserii Oksany Karpovych. Dokument, który bez przedstawiania scen walki przedstawił niszczycielskie okrucieństwo, absurdalność i ludzi wymiar konfliktu wojny na Ukrainie, odsłaniając jednocześnie blizny jakie pozostawia on po obu stronach konfliktu.
W kategorii Nowe Filmy Polskie nagrodę otrzymał film „Być jak Mikołaj” w reżyserii Aurelii Frydrych-Zdanowskiej. Obraz pokazujący nie tylko proces tranzycji jego głównego bohatera Mikołaja, ale również i jego ojca. Film ukazuje jedno z najważniejszych zadań rodzica jakim jest trwanie przy dziecku i bycie po jego stronie niezależnie od tego jak trudne są okoliczności bycia jego rodzicem.
W kategorii Zielony Konkurs nagrodę Zielonego Psa otrzymał film „Deszczu nie będzie”, pokazujący kryzys klimatyczny, który jako problem środowiskowy jest powodem wyostrzenia stresu i napięć oraz zaostrzenia i tak istniejących już niesprawiedliwości i napięć społecznych w różnych częściach świata.
Podczas gali wręczenia nagród MFF WATCH DOSC Prawa Człowieka w Filmie, po raz trzeci została wręczona Nagroda Obywatelska im. Henryka Wujca, przyznawana przez organizacje walczące o prawa człowieka i działające na rzecz społeczeństwa obywatelskiego dla osób i instytucji, które wykazały się odwagą, empatią i osobistym zaangażowaniem we wsparciu obrońców praw człowieka w Polsce.
Tegorocznym laureatem został mecenas Radosław Baszuk, który przed sądem udowadniał, że w dzisiejszych czasach prawo do oporu jest fundamentalnym prawem każdego człowieka.
Równolegle do sesji panelowych odbywały się Wydarzenia WATCHDOG – cykl czterech warsztatów Jak bronić się przed dezinformacją? ABC Fałszywych informacji i narzędzia weryfikacji treści podczas których Aleksandra Monkos koordynatorka projektów edukacyjnych Stowarzyszenie Demagog omówiła zagadnienia
Czym jest dezinformacja ?
Kampanie dezinformacyjne w Polsce
Dlaczego ludzie ulegają dezinformacji ?
Co można zweryfikować ? Odróżnienie faktów od opinii
a Adam Maternik starszy analityk i zastępca koordynatora weryfikacji informacji Stowarzyszenie Demagog zaprezentował tematy związane z:
Fact-checking w organizacji pozarządowej – na czym polega i podstawowe międzynarodowe zobowiązania w obszarze rzetelności.
Fact-checking w praktyce, czyli jak weryfikować informacje w siec?
W ramach Inicjatywy „Nasz Rzecznik” jego koordynatorka Anna Duniewicz podsumowała Rozpędzony dwudziesty czwarty mijający rok oraz sprawy podejmowane przez organizacje.
Natomiast Karolina Kwiatkowska z Centralnej Rady Romów w wystąpieniu Czy w Polsce chronimy i respektujemy prawa człowieka ? poruszyła zagadnienia związane z 20 rocznicą uchwalenia Ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych.
Ponadto Sarjan Jarosz z Konsorcjum Migracyjnego przedstawił problemy związane z podwójnymi standardami humanistycznymi i kryminalizacją solidarności w Polsce.
W piątek i sobotę w Centrum Konferencyjnym Ogrodowa 58 odbyło się 6 sesji panelowych w których uczestnikom zlotu przedstawiono zagadnienia z zakresu:
Karta Praw Podstawowych jako standard w realizowaniu projektów finansowanych z funduszy europejskich przedstawiła Anna Syroka-Bojarczyk z Departamentu Zarządzania Programami Regionalnymi Urzędu Marszałkowskiego Wojewódzka Lubelskiego.
Program „Obywatele, równość, prawa i wartości – CERV” omówiła Iwona Zaborowska koordynatorka projektu Splot Wartości, prezes Ośrodka Wspierania Organizacji Pozarządowych.
Niezależność i pluralizm mediów, dziennikarstwo śledcze w Programie Kreatywna Europa zaprezentował Jacek Mikuszewski z Creative Europe Desk Polska.
Formy wsparcia organizacji i aktywistów działających na rzecz praw podstawowych zaprezentowała Alina Prochasek z Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji.
Horyzont Europa dla początkujących, czyli finansowanie badań i innowacji na rzecz poprawy rządów demokratycznych omówił Mikołaj Pyczak NCBiR punkt Horyzont Europa.
Należyta staranność, minimalne gwarancje oraz narzędzia praktyczne w monitorowaniu projektów pod względem przestrzegania praw człowieka zaprezentował Bartosz Kwiatkowski z Fundacji Frank Bold
W dniach 29 – 30 listopada 2024 roku w Warszawie po raz trzeci Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych, Inicjatywa „Nasz Rzecznik”, Sieć Obywatelska Watchdog Polska, Fundusz Obywatelski im. Ludwiki i Henryka Wujców oraz Helsińska Fundacja Praw Człowieka zorganizowali wydarzenie Zlot obrońców praw człowieka’24, którego celem było uczczenie Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka.
W ramach tegorocznej edycji zlotu, jako wydarzenia towarzyszące zorganizowano 24 Międzynarodowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS – Prawa Człowieka w Filmie oraz konferencję szkoleniową Jak Fundusze Europejskie wspierają demokrację i prawa podstawowe ?
Warszawski zlot był okazją do intensywnych i inspirujących dni pełnych prelekcji, warsztatów oraz okazji do wymiany doświadczeń i nawiązania nowych relacji.
Strona internetowa Instytutu Edukacji i Rozwoju Społeczno – Gospodarczego OSTOJA
powstała w ramach projektu
Profesjonalizacja Instytutu OSTOJA szansą na rozwój instytucjonalny
i wzmocnienie działań w społeczności lokalnej
sfinansowanego ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego
w ramach rządowego programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021- 2030
Instytut Edukacji i Rozwoju
Społeczno - Gospodarczego OSTOJA
ul. Warszawska 37
46 - 320 Praszka
Administrator strony EcoFinipra.pl